Here’s Who Won Darien High School Awards for 2018

Download PDF

More than 200 awards were presented Thursday, May 24 at the Darien High School Awards Ceremony. Here’s who won each of them.

Quite a few students won two awards; some won three awards, and two — Daniel Pfrommer and Kerry Blatney — took in four awards.

The Salutatorian Award went to Pfrommer. Zhihao Wang won the Valedictorian Award.

Pfrommer’s three other awards were the Authentic Science Research Award, the Computer Technology Achievement Award and the Harold A. Peterson Math Award.

Blatney won the CAS/CIAC Scholar Athlete Award, the English Department Award, the Northeast Conference Award for French and the Superintendent’s Citizenship Award.

 

Full List

A

Alexandra Adelman — European History Award

Catherine Alter  — Principal’s Award

Matthew Alvarado — The Depot Service Award

Matthew Alvarado — Town of Darien Certificate of Appreciation – Noroton Fire Department

Kailey Anderson — Principal’s Award

Kailey Anderson — Theatre 308 Director’s Award

Tyler Aponte — Faculty Award

James Armstrong — Gerry Mulligan Jazz Award

 

B

Sara Baldwin — Connecticut Association of Schools Arts Award Music

Sara Baldwin — Distinguished All-State Music Festival Award

Sara Baldwin — Outstanding Musicianship Award

Samantha Ball — Principal’s Award

Betsy Barthold — Principal’s Award

Betsy Barthold — The Western Connecticut Military Officers Young American Award

James Batson — Principal’s Award

Sarah Bellis — Business Education Award

Sarah Bellis — Faculty Award

Corinne Bevill — Principal’s Award

Christopher Bilby — Art Department Photography Award

Christopher Bilby — Principal’s Award

Kerry Blatney — CAS/CIAC Scholar Athlete Award

Kerry Blatney — English Department Award

Kerry Blatney — Northeast Conference Award for French

Kerry Blatney — Superintendent’s Citizenship Award

Amanda Blaze — Darien High School Parent’s Association Award – Senior

Amanda Blaze — Tom Ryan Student Government Award

Cody Boccuzzi — Faculty Award Elizabeth Bradley Principal’s Award

Colleen Brereton — Northeast Conference Award for Spanish

Thomas Brown — Brown Book Award

Onora Brown — Faculty Award

Folke Bruno — University of Virginia Jefferson Book Award

Kaela Buggy — Faculty Award

 

C

Alicia Cacciotti — Faculty Award

Charlotte Campbell — Darien High School Parent’s Association Award- Junior

Cristina Canora — Kiwanis Award for Excellence in Fine Arts

Mary Carlo — Town of Darien Certificate of Appreciation – Post 53

Keilani Caruso — Faculty Award

Keilani Caruso — The Good Friend Scholarship Award in Memory of JR and Jacob

Nicholas Casciari — Faculty Award Blake Cellar Cornell Book Award

Emma Chase — Veterans of Foreign Wars Award

Kayin Chisolm — Faculty Award

Julia Clarke — The Alicia Sillars Depot Director’s Award

Chase Cleary — Gettysburg College Book Award

Sean Collins — Principal’s Award

Nicholas Conte — Faculty Award

Nicholas Conte — The Technology and Engineering Service Award

Erin Corrigan — Principal’s Award

Sophia Cortellesi — Brandeis Book Award

Abigail Cragin — CAS Student Leadership Award

Liliana Cullen — Darien Community Association Community Service Award

Nadia Czebiniak — Art Department Drawing and Painting Award

Nadia Czebiniak — Town of Darien Certificate of Appreciation – Post 53

 

D

Emma Dahlquist — Faculty Award

Andrew Darby — Senior Excellence in Athletics Award

Taylor Davis — Neirad Editorial Award

Elise de Parcevaux — Faculty Award

Alexander Dehmel — CIAC Award of Excellence

Alexander Dehmel — Faculty Award

Alexander DelVecchio — Western Civilization Book Award

Nicholas Derby — American Chemical Society Award

Ethan Dewbrey — Special History and Social Science Award

Ria Dhull — Current Award

Ria Dhull — Harvard Club Book Award

Matthew DiMeglio — The Technology and Engineering Service Award

Matthew DiMeglio — Town of Darien Certificate of Appreciation – Noroton Fire Department

Grace Drugge — Art Department Drawing and Painting Award

Cassidy Duffy — Town of Darien Certificate of Appreciation – Post 53

Danielle Durkovic — Faculty Award

 

E – F – G

Hayden Edwards — Town of Darien Certificate of Appreciation – Noroton Fire Department

Hayden Edwards — Town of Darien Certificate of Appreciation – Post 53

Timothy Egan — Town of Darien Certificate of Appreciation – Post 53

Nicholas Elwell — Faculty Award

Ryan Espitia — Art Department Drawing and Painting Award

Andrew Evanchick — Principal’s Award

Calista Fay — Faculty Award

Sofia Fea Ruiz — The Darien Nature Center Environmental Award

Mia Feng — Art Department Drawing and Painting Award

Mia Feng — Faculty Award

Emily Findlan — Faculty Award

Emily Findlan — The Good Friend Scholarship Award in Memory of JR and Jacob

Christine Fiore — Senior Excellence in Athletics Award

Emma Fiorita — Art Department Ceramics Award

Liam Fitzsimmons — The Good Friend Scholarship Award in Memory of JR and Jacob

Shandaken Ford — The Technology Student Association Award

Shandaken Ford — Town of Darien Certificate of Appreciation – Post 53

Shandaken Ford — William McNichol Award

Jack Gabriel — Gerry Mulligan Jazz Award

Elizabeth Garijo-Garde — Music for Youth Scholarship Award

Elizabeth Garijo-Garde — The Board of Education Award

Catherine Garrett — Wellesley Club of Southern Connecticut Book Award

Maxwell Gasvoda — Faculty Award

Elisha Ghaloo — Art Department Ceramics Award

Elisha Ghaloo — Faculty Award

Nicholas Giotis — Columbia Book Award

Steven Gomez — John Rallo Award for Excellence in Two World Languages

Kelly Grady — Blue Wave News Service Award

Daphne Gray — Art Department Graphic Design Award

Daphne Gray — Principal’s Award

Ryan Griffin — Principal’s Award

Peter Guttoso — The Good Friend Scholarship Award in Memory of JR and Jacob

 

H – K

Austin Hagander — Town of Darien Certificate of Appreciation – Noroton Fire Department

Audrey Hagen — Music for Youth Scholarship Award

Paul Hager — Debate Team Leadership and Excellence Award Paul Hager Dr. Helen Merritt Award

Paul Hager — English Department Award

Paul Hager — Fairfield County Association of Secondary School Principal’s Scholar Leader Award

Carson Halabi — Neirad Editorial Award

Carson Halabi — Principal’s Award

Cole Hanson — St. Lawrence Book Award

William Harman — Mary McKee Award

William Harman — Principal’s Award

Charlotte Harmon — Art Department Ceramics Award

John Harron — Town of Darien Certificate of Appreciation – Noroton Fire Department

Annabel Hartigan — Faculty Award

Annabel Hartigan — The Depot Spirit Award

Hunter Hazelton — Kiwanis Award for Excellence in Technology Education

Hunter Hazelton — Principal’s Award

Connor Henry — Daughters of the American Revolution Good Citizenship Award

Connor Henry — Northeast Conference Award for Latin Kent Hurtado Faculty Award

Katherine Keady — Town of Darien Certificate of Appreciation – Post 53

JonCarlo Kearney — Principal’s Award

Robert Keeney — Darien Community Association Community Service Award

Robert Keeney — Principal’s Award

Hailey King — Faculty Award

Victoria KIarer — Town of Darien Certificate of Appreciation – Post 53

Kenneth Klarer — Town of Darien Certificate of Appreciation – Noroton Fire Department

Larsen Klein — Faculty Award

Larsen Klein — Theatre 308 Service Award

Emily Knapp — Faculty Award

Emily Knapp — Kiwanis Musicians Award

Oliver Knight — Principal’s Award

Jake Kooyman — John Rallo Award for Excellence in Two World Languages

Lily Kosnik — University of Michigan Award

William Krueger — Kiwanis Musicians Award William Krueger Music Service Award

William Krueger — Town of Darien Certificate of Appreciation – Post 53

 

L – M

Brooke Laird — Principal’s Award

Dante Lancellotti — Principal’s Award

Isabel Larino — Faculty Award

Isabel Larino — Theatre 308 Service Award Forrest Lazzara Senior Mathematics Award

Forrest Lazzara — Special History and Social Science Award

Cheyenne Li — Faculty Award

Jenelsy Lopez — Connecticut Association of Schools Arts Award Art

Jenelsy Lopez — Principal’s Award

Hannah LoPiano — Faculty Award

Caroline Lui — Fairfield County Association of Secondary School Principal’s Scholar Leader Award

Caroline Lui — Kiwanis Musicians Award

Caroline Lui — Special History and Social Science Award

Bridget Mahoney — Dartmouth College Book Award

Manvi Malhotra — Junior Mathematics Award

Manvi Malhotra — Smith Club Book Award

Kaitlyn Manghirmalani — Darien Community Association Community Service Award

Elizabeth Markham — Fairfield University School of Engineering & Sikorsky Aircraft Award

Elise Maro — Art Department Photography Award

Elise Maro — Faculty Award

Alexander McKay — Faculty Award

Alexander McKay — Town of Darien Certificate of Appreciation – Noroton Fire Department

Veronica Mejias — Music for Youth Scholarship Award

Jeremy Merrifield — Global Art Award

Aislinn Mobley — Principal’s Award

Kylie Morgan — Art Department Photography Award

William Morrill — Art Department Drawing and Painting Award

William Morrill — Superintendent’s Citizenship Award

William Morrill — Town of Darien Certificate of Appreciation – Post 53

Justin Mossa — Oberlin Book Award Barak Mustafa Principal’s Award

Barak Mustafa — Town of Darien Certificate of Appreciation – Noroton Fire Department

 

N – O – P

Michael Neary — Senior Excellence in Athletics Award

Elizabeth Nelson — Neirad Editorial Award

Elizabeth Nelson — Town of Darien Certificate of Appreciation – Post 53

Emily Neuner — Art Department Drawing and Painting Award

Emily Neuner — Ralph M. Gibbs Award

Alex Newton — Town of Darien Certificate of Appreciation – Post 53

Henry Nolte — Town of Darien Certificate of Appreciation – Post 53

Caroline O’Malley — Faculty Award

Sean O’Malley — Principal’s Award

Andrew Orner — DHS Technology and Engineering Award

Andrew Orner — Special History and Social Science Award

Kara O‘Rourke — English Department Award

Griffin Ott — CAS/CIAC Scholar Athlete Award

Kyle Pan — Faculty Award

Thomas Pankowski — Town of Darien Certificate of Appreciation – Noroton Fire Department

Siddhant Parwal — Fairfield University Book Award

William Pegler — Neirad Writing Award

Juan Perfumo — Principal’s Award

Brett Peters — Theatre 308 Award for Technical Theatre

Scott Peters — Town of Darien Certificate of Appreciation – Darien Fire Department

Daniel Pfrommer — Authentic Science Research Award

Daniel Pfrommer — Computer Technology Achievement Award

Daniel Pfrommer — Harold A. Peterson Math Award

Daniel Pfrommer — Salutatorian Award

Clare Phelps — Northeast Conference Award for Mandarin

Reade Plunkett — St. Michael’s College Book Award

Mitchell Pryor — Elaine Fattibene Book Award

 

Q – R – S

Tiernan Quinn — The Good Friend Scholarship Award in Memory of JR and Jacob

Katie Ramsay — Senior Excellence in Athletics Award

Harrison Rayhill — Faculty Award

Molly Read — Principal’s Award

Taylor Richards — Princeton University Book Award

Taylor Richards — Society of Women Engineers Award

Paul Ridder — Current Award

Tiffany Rivera — Principal’s Award

Brendan Ross — Principal’s Award

Brendan Ross — Video Award

Aram Russell — Daughters of the American Revolution

Aram Russell — Rensselaer Polytechnic Institute Award

Aram Russell — Yale Award

Jack Savage — Theatre 308 Performance Award

Sydney Schrenker — Principal’s Award

Samuel Scott — CAS Student Leadership Award

Samuel Scott — Faculty Award

Livia Scura — American Field Service Award for Excellence in Spanish

Matthew Shabet — Math Team Award

Pragun Sharma — Debate Team Novice Debaters Award

Maguire Shea — The Technology Student Association Award

Chloe Sheehan — Sam Hougas Memorial Award

Grace Silsby — Art Department Ceramics Award

Grace Silsby — Town of Darien Certificate of Appreciation – Post 53

Evelyn Sload — Music for Youth Scholarship Award

Evelyn Sload — St. Michael’s College Book Award

E’Sachi Smalls — A Better Chance Excellence Award

Emery Smith — Faculty Award

Blake Sommi — Principal’s Award

Olivia Srednicka — Art Department Photography Award

Olivia Srednicka — Paul Engemann Heart and Soul Award

Charlotte Stansbury — Dariannus Award

Alexa Staubi — Theatre 308 Performance Award

Olivia Stein — Mt. Holyoke Book Award

Owen Stevens — Faculty Award

Wren Stewart — Delta Kappa Gamma Book Award

Cason Stone — Darien Board of Education Chairman’s Book Award

Cason Stone — Economics Book Award

Megan Streeter — English 10 Award

 

T – V – W – Y – Z

Sophia Talwalker — World Studies Book Award

Olivia Taylor  — Faculty Award

Olivia Taylor — Mary McKee Award

Lucas Thompson — Principal’s Award

Edward Tierney — Neirad Writing Award

Thomas Tousignant — DHS Technology and Engineering Award

Cara Tracey — Faculty Award

Johan Trippitelli — Trinity College Alumni Award

Kathleen Tropsa — CIAC Award of Excellence

Justin Van de Graaf — Principal’s Award

Helen Van den Broek — Barnard College Book Award

David Volz — Faculty Award

Peter Wade — Principal’s Award

Grace Wakim — Town of Darien Certificate of Appreciation – Post 53

Scott Walter — Faculty Award

Zhihao Wang — Valedictorian Award

Zhihao Wang — Law and Government Award

Reilly Warble — Darien Community Association Community Service Award

Rory Washecka — American Field Service Award for Excellence in French

Rory Washecka — Art Department Photography Award

Douglas Werner — Gerry Mulligan Jazz Award

Nathan Whittaker — Denison Book Award

Natalie Wittstock — Art Department Ceramics Award

Jackson Wood — Darien High School Parent’s Association Award – Freshman

Olivia Yoo — Bausch and Lomb Honorary Science Award

Olivia Yoo — University of Chicago Book Award

Sheena Zhou — Dariannus Award

Kai Zhou — Darien High School Parent’s Association Award – Sophomore

Alexis Zitzman — Special History and Social Science Award

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *